Kategorie
Bez kategorii

Recenzja Krwawy Odwet – Slaughter High (1986) + fragment filmu z lektorem PL

Gatunek: horror

Rodzaj horroru: Slasher

Premiera filmu: 14 listopada 1986 roku

Dystrybucja: VIM

Lektor: Lucjan Szołajski

Krwawy Odwet opowiada historię Martiego, który jest gnębiony przez grupkę szkolnych rówieśników. Pewnego dnia jeden z ich „żartów” wymyka się spod kontroli i twarz chłopaka zostaje trwale oszpecona… Po latach odbywa się spotkanie absolwentów tej szkoły i spotykają się na nim wszyscy oprawcy Martiego, który postanawia dokonać zemsty.

Fabuła jest prosta i pewnie też oklepana, ale mi po prostu się podoba, a wykonanie także nie jest złe. Atmosfery grozy dodaje fakt, że młody morderca wcale nie zawsze zabija w typowy sposób, typu nożem w pierś, ale wymyśla kilka pułapek i niespodzianek, które widza zaciekawiają i sprawiają że sam zastanawia się gdzie jeszcze jest ukryty „zabójczy przycisk”. Poza tym twórcy dobrze żonglują emocjami: najpierw zapewniając nam beztroskie sielankowe uczucia by potem coraz szybciej przechodzić do tej stylistki grozy i braku nadziei na uwolnienie.

Oczywiście film ma sporo plusów, ale i minusów wcale mu nie brakuje. Przede wszystkim mowa tu o zachowaniu bohaterów, które miejscami wydaje się zupełnie bezsensowne np. ściga nas morderca, nasi przyjaciele umierają więc pora na drobny numerek. Co najciekawsze takie dziwne zachowanie bohaterów głównie kończą się pokazaniem piersi, ale widocznie tak musiało być. Nie do końca przekonuje mnie też zakończenie, ale to raczej bardzo osobiste odczucie. Dodam też, że jeśli ktoś jest fanem filmów związanych z tragediami to warto sięgnąć po tą produkcję, bo aktor grający mordercę Simon Scuddamore popełnił samobójstwo jeszcze przed premierą filmu. To zdarzenie z pewnością sprawiło, że Krwawy Odwet stał się w pewnym sensie filmem kontrowersyjnym i jeszcze bardziej strasznym – tym bardziej że opowiada o realnym życiu i realnej tragedii, podobnie jak sytuacja młodego aktora, który odbiera sobie życie.

Podsumowując: Ja oglądając ten film po prostu wyłączyłem myślenie i chłonąłem produkcję. Bawiłem się dobrze i to chyba najlepsze podsumowanie.

Plusy: młodzieżowy i przyjemny klimat, pomysły na zabójstwa, realne ukazanie problemu gnębienia w szkole

Minusy: bezsensowne zachowania bohaterów, zakończenie

OCENA: 7/10

Dodaj komentarz