Kategorie
Bez kategorii

Maska Batmana – Najlepszy film o Mrocznym Rycerzu?

Gatunek: akcja, dramat, animowany

Data premiery: 25 grudnia 1993 rok

Batman to dla mnie bohater dzieciństwa. Okryty w mroku wojownik, który choć nie posiada nadludzkich mocy to jednak stawia czoła groźnym przestępcą i ratuje bezbronnych. Sporym atutem produkcji o Batmanie są także jego wrogowie do których zawsze czułem sporą sympatię: sprytna i piękna Kobieta kot, cwany i egoistyczny Pingwin, czy psychopatyczny śmieszek Joker. Nic więc dziwnego, że bardzo chętnie wróciłem do filmu mojego dzieciństwa, czyli Maski Batmana.

Maska Batmana to film animowany oparty na serialu animowanym Batman z 1992 roku. Warto dodać, że ten serial jest genialny – mroczny, wciągający i zupełnie nie tylko dla dzieci jak niektórzy twierdzą. Muzyka jest tu genialnie dojrzała i podniosła, jest akcja i często sceny wręcz tak mroczne, że może nie do końca nadają się dla dzieci. I co najpiękniejsze dokładnie taki jest także film Maska Batmana!

Fabuła jest naprawdę ciekawa. Mafiozi w Gotham zostają po kolei zabijani przez tajemniczą istotę podającą się za Anioła Śmierci. Ze względu na mnóstwo podobieństw wiele osób sądzi, że tym Aniołem jest Batman… Fabuła zdecydowanie podpowiada, że nie jest to film dla dzieci, choć oczywiście nie znaczy to, że dzieciaki po niego nie osiągną – podobnie jak ja kilka lat temu.

W każdym razie nie będę przesadzał gdy napiszę że po prostu kocham ten film. Nie tylko przez jego cudownie mroczny wyraz i napięcie, ale też dlatego, że przedstawia nam całą historię Batmana: Dowiadujemy się m.in. dlaczego Bruce Wayne stał się Mrocznym Rycerzem, poznajemy jak wyglądały jego bohaterskie początki i co najciekawsze dowiadujemy się, dlaczego to akurat Nietoperz stał się symbolem Batmana. Nie chcę za dużo zdradzać, ale jeśli jesteście fanami Jokera to po prostu musicie obejrzeć ten film. Poza tym to co w tym filmie mnie urzeka to ból i wewnętrzne cierpienie głównego bohatera, które wręcz wylewa się z ekranu.

Podsumowując: Maska Batmana to po prostu film niezwykły. Jeszcze raz powtarzam jeśli nastawiacie się na bajeczkę dla dzieci to będziecie zawiedzeni. Produkcja ta jest filmem animowanym, w której nie brakuje grozy i napięcia i pewnie dla wielu dzieci może być wręcz przerażający.

Plusy: mroczny, historia Batmana, niebanalna fabuła

Minusy: Brak

OCENA: 10/10

Dodaj komentarz