Kategorie
Bez kategorii

Recenzja Kapitan Czytalski – Moje Ulubione Bajki

Gatunek: baśń, animowany

Data premiery: 1985-1988

Kapitan Czytalski to dla mnie kolejny powrót do lat dzieciństwa. Wiele lat temu uwielbiałem opowieści tego niezwykłego kota i skoro zdobyłem kasetę postanowiłem raz jeszcze obejrzeć tą produkcję. I jak wyszło?

Kapitan Czytalski to amerykański serial, który przedstawia spotkania klubu miłośników książek do którego należą mówiące koty. Jeden z nich Kapitan Czytalski czyta książkę, a My oglądamy jej bajkową ekranizację. Warto też wspomnieć, że często Kapitan Czytalski jest magicznie wciągany do tej historii i musi ją przeżyć na swój sposób by opuścić historię. Na kasecie Twoje najpiękniejsze bajki mamy opowieści takie jak: Czerwony Kapturek,  Dr. Jekyll i Mr. Hyde, Kot w butach i Drzewo fasolowe.

Każda z bajek jest trochę inna i ma zupełnie inny klimat. Mi szczególnie spodobała się ta część z Mr. Hyde, bo jest najbardziej mroczna i ponura jak na bajkę dla dzieci. Mamy zwariowanego, ale też lekko psychopatycznego potwora, który porywa piosenkarkę, by wziąć z nią ślub. Jest to bajka najmniej zabawna, ale ja zawsze dobrze się przy niej bawię. Tą najbardziej sielankową i bardziej pozytywną częścią jest za to Kot w butach, której fabuły chyba nie muszę przedstawiać. Drzewo fasolowe jest natomiast najbardziej ciekawą i wciągającą częścią ukazując historię Jasia, który wspina się do nieba po fasoli gdzie spotyka olbrzyma z wielkim skarbem. Ostatni natomiast, czyli Czerwony Kapturek również jest lekko mroczny, a przy tym naprawdę interesujący, bo przedstawia nam tą znaną baśń od innej strony w której Kapitan Czytalski zmieniony w wilka stara się wszystko zmienić i oszukać naturę.

Jeśli mam jakoś opisać serię Kapitan Czytalski jako całość to najważniejszym przymiotnikiem jest tu po prostu „Ciekawy”. Ze względu na to, że kot najczęściej zostaje wciągnięty w bajkę cała historia zawsze jest urozmaicona i zmieniana ze względu na dodatkową postać dzięki czemu przyjemnie się to ogląda i po prostu ciekawi nas, co zmieni się w klasycznej opowieści. Dla dziecka jest to też dobra lekcja, że nie zawsze można się stawiać w danej sytuacji i nie można za łatwo kogoś oceniać.

Podsumowując: Kapitan Czytalski to przede wszystkim ciekawe i interesujące historie. To stare bajki przedstawione w inny sposób. Dana osoba zostaje wciągnięta w baśń i musi ją przeżyć na swój sposób. Jeśli ciekawi Cię taka fabuła to warto obejrzeć.

Plusy: nowe spojrzenie na stare baśnie, historia z Mr. Hyde zaskakująco mroczna jak na bajkę dla dzieci

Minusy: Mało komediowych wątków by czasem rozładować atmosferę

OCENA: 8/10

Dodaj komentarz