Kategorie
Bez kategorii

Recenzja Przygody Rodziny Addamsów: Od Oceanu do Kosmosu (1973) + fragment kreskówki z lektorem PL

Lektor na kasecie: Stanisław Olejniczak

Gatunek: czarna komedia, animacja

Dystrybucja: CURTIS ART PRODUCTIONS

Jestem ogromnym fanem rodziny Addamsów i chętnie zbieram kasety z ich przygodami. Tym razem udało mi się trafić na coś dla mnie wyjątkowego, czyli kasety vhs z odcinkami serialu animowanego Przygody Rodziny Addamsów z 1973 roku od Hanna Barbera. Powiem szczerze, że raczej nie oglądałem tej bajki gdyż powstała o wiele wcześniej niż się urodziłem, a w moich czasach dzieciństwa królował raczej aktorski serial o Addamsach z 1998 roku. Od razu napiszę, że obawiałem się, że ta kaseta zepsuje mi wspaniałe zdanie o Addamsach ze względu na to, że ma swoje lata i bałem się, że zestarzała się na tyle, że po prostu nie będzie mnie bawić. Spotkałem się też z negatywną recenzją tej produkcji, więc pełny obaw zasiadłem do oglądania.

Na kasecie vhs mamy trzy odcinki serialu, które razem trwają około 70 minut. Konwencja kreskówki jest taka, że Addamsowie przerobili swoją przerażającą willę na samochód i podróżują nim po całym świecie przeżywając liczne przygody,razem ze swoim aligatorem i ośmirnicą. Tak jak wspominałem bałem się że poczucie humoru do mnie nie przemówi i początkowo faktycznie moje obawy się sprawdzały, ale już po chwili gdy oswoiłem się z produkcją wszelkie uprzedzenia odeszły w niepamięć. Przygody rodziny Addamsów to naprawdę strasznie zabawny serial przy którym ciężko się nie uśmiechnąć. Addamsowie to istni psychopaci, którzy jednocześnie przy swoim zamiłowaniu do śmierci, tortur i strachu są tak słodcy i mili, że ciężko ich nie pokochać. Jeżdżą po całym świecie natykając się przy okazji na zarówno dobrych ludzi jak i złych, którzy widząc ich naiwność chcą ich wykorzystać, jednak zawsze ostatecznie kończy się to tak, że źli przegrywają, jednak Addamsowie i tak nie wiedzą, że mieli do czynienia z podłymi ludźmi, a wręcz przeciwnie.

Na tej kasacie są trzy odcinki – Pierwszy opowiada o tym jak Addamsowie wyruszają w rejs statkiem gdzie spotykają dwójkę złodziei. Drugi odcinek opowiada o tym jak psychopatyczna rodzina kupuje słabego i chudego konia od podstępnych hodowców koni wyścigowych, a jednak za pomocą przerażającego jęku Mortici wygrywają każdy wyścig strasząc i nękając zwierzę. I właśnie to jest najlepsze w tej produkcji, że Addamsowie są tak nieświadomi, że nawet nie wiedzą że straszą, a nawet dręczą wiele osób – tylko sądzą że wszystkich traktują niezwykle wspaniale i delikatnie. Trzeci odcinek natomiast to historia w której Addamsowie lecą na Księżyc, przynajmniej w pewnym sensie. I tu nie brakuje krętaczy, którzy widząc ich majątek próbują ich naciągnąć. Co mi nie do końca przypadło do gustu to fakt, że pozostali członkowie rodziny poza Gomezem i Morticią są postaciami pobocznymi, a Wensday nie ma nic z mojej ulubionej członkini klanu Addamsów, czyli groźnej, małej socjopatki. Ale to wszystko szczegóły, bo naprawę serial wszystko wynagradza.

Podsumowując: Przygody Rodziny Addamsów to naprawdę świetna rozrywka pełna śmiechu i czarnego humoru. Bardzo, bardzo polecam!

Plusy: -Zabawny -Główni bohaterowie jednocześnie sadystyczni, a zarazem nie da się ich nie kochać -Nie zestarzał się

Minusy: -poboczne potraktowanie większości członków rodziny

OCENA: 9/10

Dodaj komentarz