Kategorie
Bajki, anime Bez kategorii

Recenzja kasety vhs Mały Wansa (1973) + fragment anime z lektorem pl

Jeśli chodzi o japońskie anime to nie jestem jakimś wielkim znawcą. Mam kilka swoich ulubionych na których się wychowałem, ale nie ma ich zbyt wiele i na pewno Mały Wansa nie należy do anime mojego dzieciństwa. Jednak skoro w moje ręce trafiła kaseta vhs z Wansą postanowiłem dać mu szanse.

Mały Wansa jest słodkim, białym pieskiem, który wydaje się radosny i wesoły, jednak tak naprawdę ma on w sobie wiele smutku. Przede wszystkim chodzi tu o jego mamę z którą stracił kontakt i choć początkowo sam nie chce się do tego przyznać bardzo za nią tęskni. Przyglądając się radosnej okładce oczekiwałem szczęśliwej i dziecinnej historyjki o beztroskim piesku i ostatecznie dość mocno się zdziwiłem. W tym anime nie brakuje kontrowersyjnych wątków jak picie alkoholu albo nawet tematyka śmierci, która została przedstawiona w naprawdę mocny i wręcz rozpaczający sposób tak, że dla dziecka może to być wielka trauma. Naprawdę byłem zaskoczony słuchając wręcz żałobnych śpiewów i przyglądając się jak jeden z bohaterów walczy o życie.

Na kasecie mamy kilka historii m.in. ta w której Wansa próbuje odzyskać swoją ukochaną albo ta, w której odbywa się wojna psów i kotów. Sporo czasu poświęconego jest też mamie Wansy, której historia naprawdę potrafi złapać za serce, jednak nie będę za dużo zdradzać, bo najlepiej obejrzeć to samemu. Zakończenie też z pewnością każdego złapie za serce albo nawet je…

Co jednak najważniejsze: Czy dobrze się bawiłem oglądając Małego Wansa? I tak i nie. Jak wspominałem nie jest to anime na którym się wychowałem więc nie mam do niego żadnego sentymentu. Jeśli więc chodzi o negatywy to miałem ogromny problem ze skokiem emocjonalnym w anime. Najpierw choroba i groźba śmierci by za chwilę rozpoczęła się zabawna gonitwa za kotem, która potem znowu staje się mroczna i ponura. Chwilami już sam nie rozumiałem, co tu się dzieje…? Jednak można wybaczyć to potknięcie, bo zdecydowanie te dramatyczne i smutne wątki wynagradzają nam wszystko.

Podsumowując: Mały Wansa to wyjątkowe anime. Wydaje się beztroskim i dziecinnym tworem,a gdy wnikniemy w to głębiej doszukamy się tematów niezwykle smutnych, a wręcz nawet tragicznych i bardzo dorosłych.

Plusy: -wzrusza i porusza -odcinki z mamą i ukochaną Wansy

Minusy: -lekko poplątany i czasem nie wiemy o co chodzi

OCENA: 8/10

4 odpowiedzi na “Recenzja kasety vhs Mały Wansa (1973) + fragment anime z lektorem pl”

Moglbys to zdigitalizowac i wystawic na allegro? Chce i moge sporo zaplacic za to anime

Dzień dobry 🙂 jak/gdzie udało się dostać kasetę? Bajka z mojego dzieciństwa, już od dłuższego czasu próbowałam kupić tę kasetę. Myślałam, że już nie ma szans..

Dodaj komentarz