Kategorie
Bez kategorii Horrory

5 horrorów o czarownicach i okultyzmie ery VHS!

Czarownice, wiedźmy, magia i starożytne kulty. To tematyka, która jest mi bardzo bliska jeśli chodzi o horrory. Dziś o takich, które były wydane na kasetach wideo

Blair Witch 2. Księga Cieni – Chciałem być trochę przekorny i dlatego w swoim zestawieniu wymieniam właśnie drugą część serii o wiedźmie z Blair, która zdobyła ogrom negatywnych komentarzy podczas gdy część pierwsza została świetnie przyjęta. Oceny negatywne co do Księgi Cieni w dużym stopniu są oczywiście spowodowane porównaniami dwójki do jedynki i ja zupełnie tego nie rozumiem, ponieważ obydwa filmy niezwykle się różnią, jeśli chodzi o konwencję i właściwie wszystko. Jedynka to połączenie dokumentu z horrorem, a dwójka to już taki bardziej typowym film grozy – trzeba jednak przyznać, że naprawdę świetny. Mamy grupkę młodych ludzi, którzy jadą do lasu by na własne oczy zobaczyć miejsce gdzie wiedźma miała zabić studentów z poprzedniej części. Mocną stroną tego filmu są na pewno bohaterowie, którzy są bardzo różnorodni: Szczera i impulsywna gotka a jednocześnie medium, piękna i młoda dziewczyna wyznająca religię czarownic, tajemniczy mężczyzna który spędził wiele czasu w zakładzie psychiatrycznym i dwójka studentów, którzy kryją w sobie sporo żalu i frustracji. W tym lesie odkrywają legendę czarownicy na nowo i przeżywają ją na własnej skórze. Naprawdę polecam ten film. Jest mroczny, jest sporo akcji, a muzyka jest genialnie dobrana do horroru. Blair Witch 2 odwołuje się mocno do pierwotnych instynktów ludzi, którzy tak naprawdę we krwi i niepohamowanej seksualności odnajdują coś co próbują ukryć przed światem. Warto wymienić dobre aktorskie kreacje: Kim Director, Tristen Ryler, Erica Geerson czy Jeffrey Patterson.

Black Cat – Horror z 1989 roku w którym aktorka otrzymuje rolę czarownicy w filmie. Gdy zaczyna ona czytać scenariusz przywołuje prawdziwą wiedźmę, będącą boginią bólu. Recenzje film możecie przeczytać w linku niżej (razem z fragmentem filmu z lektorem):

http://kasetyvhs.pl/2020/01/12/recenzja-black-cat-1989-okultystyczny-horror-o-wiedzmie-zobacz-obrzydliwy-fragment-filmu-z-lektorem-pl/

Wiedźmy – Film fantastyczny z elementami horroru z 1990 roku. Ogólnie film nie jest traktowany jako horror, ale dla mnie jako dzieciaka była to prawdziwa produkcja grozy, szczególnie momenty dotyczące porwań dzieci i zdejmowania masek. Film przybliża tematykę czarownic, które istnieją w ogromnej ilości na całym świecie i tworzą sabaty w każdym kraju, którym przewodzi przerażająca i potworna królowa wiedźm. Te sabaty jednak nie spotykają się w ciemnych lasach jak możemy przypuszczać, ale w eleganckich hotelach, gdzie wiedźmy zrzucają swoje przebrania zwykłych ludzi i przyjmują polecenia od królowej w jaki magiczny sposób tym razem porwać i zabić lub uwięzić dzieci. Podobno jest to film familijny, jednak naprawdę nie brakuje w nim grozy bo przedstawia wiedźmę jako porywaczkę, która niczym psychopatyczny morderca czyha i obserwuje dziecko, by następnie zrobić mu krzywdę używając swoich paranormalnych mocy. Genialna rola Angelicy Houston jako królowej wiedźm!

Szkoła Czarownic – I znowu film mojego dzieciństwa. Historia czwórki dziewczyn, które uchodzą w szkole za dziwaczki i są wciąż nękane i wyśmiewane. Po szkole chodzą plotki, że zajmują się czarami i faktycznie okazuje się to prawdą. Dziewczyny zajmują się mniej potężną magią jak lewitacja czy zmiana wyglądu, jednak pewnego razu trafiają na coś większego, a jedna z nich zyskuje potęgę która zbliża ją do szaleństwa. Zdecydowanie na tle aktorek wyróżnia się Fairuza Balk, która ma w sobie coś psychopatycznego i w roli wiedźmy socjopatki sprawdza się znakomicie. Robin Tunney i reszta również spisują się nieźle. Bardzo dobry film, kilka fajnych scen grozy i niesamowity magiczny klimat – bogowie, świece, pentagramy, zaklęcia.

Zabobony – horror z 1982 roku. Przyznam, że tego filmu nie widziałem, ale z tego co o nim poczytałem jest to produkcja w której dawno zabita wiedźma powraca by się zemścić. Ginie coraz więcej ludzi, a sprawę tajemniczych zabójstw próbuje rozszyfrować inspektor policji i ksiądz. Film ma raczej mieszane recenzje, jednak kilka jest bardzo optymistycznych, więc pewnie dam kiedyś szansę tej produkcji.

Dodaj komentarz