Kategorie
Bez kategorii Horrory

Recenzja Klątwa – Panga (1991) Zobacz fragment horroru z lektorem PL

Jeśli czytujesz recenzje na mojej stronie pewnie wiesz, że uwielbiam horrory dotyczące okultyzmu i kultów. Kiedy więc trafiłem na kasetę z filmem Panga, który porusza tą tematykę szybko zabrałem się za oglądanie. A czy bawiłem się dobrze?

Panga to horror, który opowiada historię kobiety, która widząc jak szaman próbuje złożyć kozę w ofierze szybko biegnie na ratunek. Zwierzę zostaje uratowane, jednak szaman za karę rzuca krwawą klątwę!

Przyznam szczerze, że film ten oglądałem z jedną właściwie miną. Produkcja nie jest jakoś mocno przerażająca, choć historia potrafi początkowo zaciekawić. Przede wszystkim przez to, że jest tu sporo o afrykańskiej kulturze i ludziach zachodu, którzy pojawiają się na tych terenach i muszą albo dostosować się do czasem bardzo przerażających zwyczajów albo też z tym walczyć jak zrobiły bohaterki produkcji. Pozwala nam to przemyśleć co jest ważniejsze: Tradycja która nie zawsze musi być pozytywna, a może moralność?

Wracając jednak do samego filmu to nie prezentuje on jakiegoś większego poziomu ponad „przeciętny”. Jest kilka mrocznych scen, ciut krwi, trochę nagości i oczywiście kiczowaty potwór, który ma ostre zębiska, a jednak zabija rytualnym nożem? Do lepszych scen zaliczam wyjaśnienie miejscowego mężczyzny czego dotyczy klątwa, a także wątek psa i dziewczynki, która opowiada o potworach i nie wiem czemu miałem wrażenie, że jest w tym coś mrocznego i dziwacznego. Wracając do wątku różnic kulturowych to ciekawa jest scena, w której Amerykanka zarzuca ludziom, którzy chcieli złożyć kozę w ofierze iż wyznają diabła. To scena, którą z pewnością zrozumieją osoby choć trochę otwarte na religie świata!

Podsumowując: Jak wspominałem film broni się przede wszystkim ciekawą treścią i przekazem, choć jako horror wypada średnio. Można obejrzeć ale nie spodziewajcie się rewelacji.

Plusy: -wątki różnic świata zachodu i Afryki -wątek dziecka i jego psa

Minusy: -nic specjalnego -rozpal ogień i załatwisz wszystko (?)

OCENA: 5/10

Dodaj komentarz