Kategorie
Bez kategorii Horrory

Recenzja Living Nightmare – Koszmarny Sen (1982) Zobacz fragment horroru z lektorem PL

Gatunek: horror, dramat

Living Nightmare znany też jako Echoes, a tłumaczony przez lektora jako Koszmarny Sen to film z 1982 lub 1983 roku. Nazwy są różne, ale też co dziwne daty. To jednak nie wszystko, bo nasz rodzimy znany portal filmowy klasyfikuje tą produkcję jako dramat, natomiast zagraniczne strony opisują go jako połączenie horroru z dramatem, a ja osobiście uważam, że jest to zarówno horror, dramat, ale także romans. W każdym razie niech te drobne ciekawostki posłużą jako wstęp, a teraz zajmijmy się najważniejszym, czyli czy produkcja jest zdatna do oglądania?

Living Nightmare opowiada historię malarza, który szczęśliwie zakochuje się w pewnej tancerce. Wydaje się, że wszystko będzie już pięknie, jednak na sile zyskuje duchowy problem chłopaka, czyli koszmarne sny, które dręczą go co noc i zaczynają stawać się jego obsesjom. Z czasem okazuje się, że te sny to tak naprawdę krzyk pewnej groźnej i przebiegłej duszy…

Koszmarny Sen można nazwać horrorem artystycznym, ponieważ nie tylko ogrom wydarzeń wiąże się tu z obrazami, czy tańcem, ale i mamy sporo wzniosłej muzyki, który ma podkreślić wydarzenia na ekranie. I można by to zaliczyć na plus gdyby nie fakt że w pierwszej części produkcji mamy tego trochę za dużo…. Miałem wrażenie, że oglądam jakąś artystyczną historię miłosną z delikatną wstawką paranormalną. Mamy chłopaka który zakochuje się w dziewczynie, potem dwoje młodych spędza razem czas,zastanawia się czy mogą razem zamieszkać, trochę się kłócą,zapraszają przyjaciół na kolacje, a między czasie kot zostaje wypchnięty przez okno. Wszystko tu jest takie sielankowe – No może poza ostatnią częścią!

Dlatego też niektóre osoby mogą czuć się lekko znużone pierwszą częścią, choć ja nie bawiłem się tak źle, bo lubię słodkie, miłe historyjki. W każdym razie od sceny z migającymi światłami robi się naprawdę horrorowo. Co prawda nie ma tu odpadających głów, czy jedzenia ludzkich narządów, ale można się wystraszyć np. w scenie snu o zabójstwie, czy na dyskotece. Horror jest tu podany w bardziej subtelny sposób i przede wszystkim liczy się historia niczym w filmie detektywistycznym, kiedy zagadka nas wciąga i zastanawiamy się co tu się tak naprawdę dzieje i kto za tym wszystkim stoi.

Podsumowując: Echoes to film, który oglądało mi się przyjemnie. Miejscami może lekko przynudzać, bo na początku mało tu akcji, ale jako taki dramatyczny horror potrafi się lubić.

Plusy: nowatorski klimat, scena w dyskotece

Minusy: czasem troszkę nuży

OCENA: 7/10

3 odpowiedzi na “Recenzja Living Nightmare – Koszmarny Sen (1982) Zobacz fragment horroru z lektorem PL”

Dodaj komentarz