Jak kupować kasety vhs? O co zapytać, jak uniknąć oszustwa i ile zapłacić?

Kasety vhs nierzadko idą na różnych portalach sprzedażowych za ogromne pieniądze. Często z logicznego punktu widzenia jest to niezrozumiałe, zwłaszcza w przypadku gdy kaseta ma już swoje lata, a sprzedawca wystawia ją jako niesprawdzoną i jest ogromna szansa na to, że ona po prostu nie działa. Inna sprawa jeśli kaseta kosztowała nas kilka złotych, gorzej jeśli zapłaciliśmy za nią ponad sto złotych lub jeszcze więcej.

W związku z tego typu przypadkami postanowiłem stworzyć kilka punktów co do tego jak moim zdaniem powinno się kupować kasety:

Sprawdzamy informację zawarte w opisie. Najlepiej jeśli zawarte są w nim wszystkie ważne rzeczy, bo to znaczy że sprzedawca jest profesjonalistą i jest po prostu bardzo uczciwy. Najbardziej lubię osoby, które dają oceny do każdego aspektu produktu: stan okładki, stan kasety, stan obrazu. Najgorzej jeśli ktoś pisze tylko coś w stylu: „Sprzedaje kasetę vhs. Polecam”

Jeśli sprzedawca nie napisał informacji w opisie najlepiej do niego napiszmy i wypytajmy się o wszystko. Jeśli się nie odezwie wiemy już, że nie warto kupować. O co należy zapytać?

– Najważniejsza rzecz, czyli czy kaseta była odtwarzana i jak się odtwarza? Czy występują jakieś zakłócenia obrazu lub problemy z dźwiękiem?

-Czy taśma ani pudełko czy okładka nie noszą śladów pleśni?

-Warto też poprosić o zdjęcia z tyłu okładki, bo często sprzedawcy na aukcję dodają tylko zdjęcia z przodu, a okładka z drugiej strony może być np. podarta lub popisana. Jeśli chcemy mieć już 100% pewności najlepiej poprosić też o zdjęcia taśmy, żeby zobaczyć czy nie ma pleśni. Miałem sytuację, że zapytałem się sprzedawcy czy nie ma pleśni. On twierdził, że nie, a ostatecznie otrzymałem spleśniałą kasetę… Sprzedawca tłumaczył się, że mogłem poprosić o zdjęcie kasety lub sprawdzić przy kurierze więc to jest też moja wina!

3. Zanim weźmiesz udział w licytacji warto też sprawdzić sprzedawcę. Zdziwicie się jak wiele osób manipuluje licytacjami podbijając oferty. Czasem zdarza się, że ktoś licytuje sam swoją aukcję by podbić licytację do najwyższej oferty jaką dał jeden z kupców. Powiedźmy, że osoba która chce kupić kasetę na licytacji allegro da maksymalną kwotę 200 zł, jednak aktualnie cena taśmy to na razie tylko 40 zł, bo nikt nie podbijał ofert. W takim przypadku nieuczciwy sprzedawca swoim fałszywym kontem daje jakąś abstrakcyjną kwotę np. 500 zł dzięki czemu na tą chwilę wygrywa aukcję. Dzięki temu nieuczciwy sprzedawca poznaje na allegro najwyższą kwotę jaką my daliśmy, czyli 200 zł. Następnie nieuczciwy sprzedawca wycofuje swoją ofertę 500 zł i ponownie licytuje – tym razem jednak daję kwotę 199 zł, dzięki czemu płacimy za kasetę najwyższą kwotę jaką zaoferowaliśmy. By odkryć takie kłamstwa potrzeba uważnie obserwować Oferty Kupna umieszczone na dole na aukcji. Sprawdzajmy czas dania oferty, patrzmy czy jakaś oferta nagle znika i najważniejsza kto licytuje?

4. Nie polecam licytować kaset niesprawdzonych, a przynajmniej nie za milion monet. Należy też uważać przy kasetach sprawdzonych wyrywkowo. Istnieje ryzyko, że sprzedawca np. dobrze wie, że kaseta działa miejscami dobrze a miejscami tragicznie, jednak on może twierdzić, że trafiał tylko na te lepsze fragmenty.

5. Czasem zdarza się, że wydania z lektorem nie mają żadnych napisów w polskim języku na okładce (szczególnie z przodu ale nie tylko), więc nie zrażajmy się i zapytajmy sprzedawcy, czy film na pewno nie ma lektora.

6. Czy warto licytować kasety za ogromne pieniądze? I tak i nie… Miałem kilka razy sytuację, że dana kaseta została sprzedana za ogromną sumę, a za jakiś czas pojawiła się ona dużo taniej. Wiele razy jednak była też sytuacja że dana kaseta poszła za wielkie pieniądze i wiele lat nie pojawiła się do kupienia wcale. Także to wszystko zależy od szczęścia. Może się zdarzyć, że kaseta raz sprzedana za 200 zł innym razem może pójść za 20 zł. Pytanie tylko jak duże mamy szczęście i ile cierpliwości żeby czekać na taką okazję?

W miarę jak sobie przypomnę lub nauczę się czegoś nowego będę aktualizować ten artykuł.

Zapraszamy do polubienia naszego fanpage: https://www.facebook.com/Kasety-VHS-kasetyvhspl-103391497858351/?modal=admin_todo_tour

Author: kasetyvhs

Share This Post On

Submit a Comment