Recenzja Tajemniczy Pociąg – Night Train To Terror (1985) Zobacz jeden z najstraszniejszych fragmentów filmu z lektorem pl

Gatunek: horror

Lektor na kasecie: Maciej Gudowski

Dystrybucja: Starcut Film

Jeśli chodzi o filmy, w których znajdziemy kilka różnych historii to nie do końca jestem ich fanem. Zdecydowanie wolę jedną fabułę, której poświęcamy więcej czasu, jednak zdarzają się takie nowele horrorowe, które naprawdę trzeba obejrzeć. Do tej kategorii zdecydowanie zaliczam Night Train to Terror, tłumaczony jako Tajemniczy Pociąg.

Horror ten miał swoją premierę w 1985 roku i nic dziwnego że nazywany jest filmem kultowym. Mamy tu opowiedziane trzy różne, prawie niezwiązane ze sobą historie, jednak jest jedna rzecz, która je łączy, czyli wszystkie te przypadki są rozpatrywane przez Boga i diabła, którzy siedzą w tajemniczym pociągu i wydają wyroki na ludzi. Jeśli chodzi o Boga i diabła, którzy podejmują się sądu nad ludźmi to uważam że to ciekawy pomysł. Każdy z nich reprezentuje inne uczucia i sfery, więc ich rozmowy i przekomarzania naprawdę przyjemnie się ogląda. Fajny jest też zadziorny i wpadający w ucho motyw muzyczny wykonywany przez nastolatki między historiami. Pomiędzy obgryzaniem paznokci ze strachu można sobie trochę potańczyć 😉

A teraz pora na najważniejsze, czyli historie które naprawdę potrafią wciągnąć. Moja ulubiona to zdecydowanie fabuła nr 2, w której mamy przedstawione tajemnicze Zgromadzenie Śmierci, którego członkowie igrają ze śmiercią tzn. prowokują sytuacje, w których mogą zginąć i straszliwie się tym”jarają”. Te zadania naprawdę mogą mocno podwyższyć ciśnienie i wprowadzić niezłe napięcie. Dla przykładu pierwsza gra polega na wypuszczenia śmiercionośnego trzmiela i oczekiwaniu, czy Cię ugryzie… Przy tej historii dosłownie nie mogłem nawet na chwilę mrugnąć w obawie, że przegapię którego bohatera dopadła śmierć.

Reszta historii jest mniej więcej na podobnym poziomie, choć posiadają inny ładunek emocjonalny. Pierwsza to opowieść o lekarzach, którzy porywają i zabijają ludzi by następnie sprzedać ich ciała do uczelni medycznych dla ćwiczących studentów. Tak jak brzmi opis ta historia jest pełna akcji, krwi i brutalności. Mi się podobała i jeśli lubicie takie krwawe opowieści to myślę, że warto zobaczyć. Trzecie historia jest trochę mniej brutalna i opowiada o antychryście, który razem ze swoją świtą demonów prowokuje na Ziemi wojny i stara się wymazać Boga. Ta historia jest utrzymana trochę w stylu opowieści detektywistycznej, bo mamy policjanta, który powoli rozwiązują zagadkę morderstw ludzi ze znakiem 666 i powoli odkrywa kim jest i jak długo istnieje podejrzany przez niego mężczyzna. Zdecydowanie zaskakujące jest tu zakończenie, które faktycznie może nieźle zszokować.

Ogólnie Tajemniczy Pociąg to horror, w którym postawiono dość mocno na efekty specjalne w postaci stworów czy zmutowanych owadów, które naprawdę wyglądają strasznie – przynajmniej dla osób, które nie mają nic przeciwko lekko kiczowato wyglądającym potworkom z horrorów lat 80 i 90 jak np. szczuro-małpa z Martwicy Mózgu.

Podsumowując: Night Train to Terror to horror, który naprawdę da się lubić. Pewnie, że wykonanie nie zawsze jest wybitne, a aktorstwo kuluje, ale jednak to dobry krwawy horror, a takie warto chwalić.

Plusy: -druga historia -wątek boga i diabła w pociągu -muzyka

Minusy: -trzecia historia mogłaby być jeszcze lepsza

OCENA: 8,5/10

Author: kasetyvhs

Share This Post On

Submit a Comment