Recenzja kaset Pippi – Pippi, Powrót Pippi, Pippi Wśród Piratów, Ucieczka Pippi

Pippi Langstrumpf to zdecydowanie bohaterka mojego dzieciństwa. Jej przygody zawsze poprawiały mi nastrój i zapewniały chwile zabawy, a także pokazały mi jako bardzo młodej osobie, że wszystko jest możliwe i czasem wystarczy naprawdę niewiele by przeżyć wspaniałą przygodę. Dziś ocenię dla Was kasety z przygodami Pippi Langstrumpf – chodzi tu o moją ukochaną wersję z Inger Nielson! Będzie m.in. o Ucieczka Pippi, czy Pippi Wśród Piratów

Na początek: Kim właściwie jest Pippi? Pippi Langstrumf to mam wrażenie takie idealnie wyobrażenie dziecka według dziecka. To ośmioletnia dziewczynka, która jest osóbką ciekawą świata, której nie można odmówić pozytywnego zakręcenia, pewności siebie, ale i zdolności do wpadania w kłopoty z których zawsze wychodzi obronną ręką. Pippi pochodzi z rodziny piratów którzy grabią statki i łupią kosztowności i dzięki temu posiada ogrom złotych monet przez co może kupić sobie dosłownie wszystko. Przy okazji mieszka sama i nie musi przestrzegać żadnych reguł np. chodzić do szkoły. Do tego obdarzona jest niewyobrażalną siłą, a czasem objawia i inne niespotykane umiejętności.

A więc skoro wstęp mamy za sobą przejdźmy do pierwszego filmu o Pippi do którego mam największy sentyment. W tej części rudowłosa, zwariowana dziewczynka wprowadza się do starego domu, co nie podoba się głównie pewnej irytującej plotkarze, która nie potrafi sobie wyobrazić jak dziecko może mieszkać same. A jednak to nie jedyny problem dziewczynki, gdyż jej złotymi monetami interesuje się dwójka złodziei, a sama Pippi także na bieżąco pakuje się w różne problemy np. wymyśla sobie nieznane słowo „Szpunk” i próbuje dowiedzieć się kim jest to istota, choroba lub cokolwiek innego to jest. Jest to wspaniały film pełny ciepła, ale też tony humoru które mnie jako dziecko urzekł tak mocno, że Pippi już od wielu lat jest w moim życiu.

Filmy o Pippi to idealne produkcje dla dzieci, bo pozwalają im poznać świat dorosłych w dziecięcy, łatwiejszy sposób. Pippi udaje się do apteki by kupić „likarstwo”, Pippi poznaje bezdomnego człowieka, Pippi pokazuje że nawet sprzątanie może być fajne i przyjemne i wreszcie Pippi pokazuje, że nawet śmierć nie może sprawić, że stracimy tę osobę na zawsze bo tak naprawdę ten ktoś na zawsze pozostaje z nami. Nie można jednak nie wspomnieć, że choć filmy o Pippi sporo uczą to jednak należy pamiętać, że ta rudowłosa dziewczynka to prawdziwy diabełek i wiele z jej pomysłów może budzić niemałe kontrowersje jak np. skakanie z przepaści, czy próba ujarzmienia cyrkowych węży

Drugi film o Pippi to produkcja, którą oglądałem rzadko w porównaniu do reszty, gdyż kaseta z nimi odbierała wyłącznie w magnetowidzie, który stał u rodziców, a niestety rzadko mogłem tam siedzieć samemu by delektować się należycie filmem. W każdym razie w Pippi 2 dziewczynka dalej poznaje świat m.in. idzie do cyrku, czy po raz pierwszy udaje się do szkoły,a także szuka sposobu by nigdy nie dorosnąć. Poziom zdecydowanie jest podobny do poprzedniej części i naprawdę warto obejrzeć.

Dwa kolejne filmy o Pippi to zamknięte fabuły, w których dziewczyna razem z swoimi przyjaciółmi realizuje jedną rzecz, a nie wiele jak to było w dwóch poprzednich produkcjach. Pierwszy z nich to Ucieczka Pippi, w którym Annika i Tommy przeżywają nastoletni bunt i uciekają z domu. Jest to jednak „odpowiedzialna ucieczka” gdyż rodzice się na nią zgadzają wiedząc, że będzie z nimi Pippi, która choć zwariowana to radzi sobie w najtrudniejszych chwilach. Dzieci razem przeżywają mnóstwo przygód od tych pięknych do dość trudnych np. raz lądują w jeziorze i dzień spędzają kąpiąc się i bawiąc, a innym razem cierpią z powodu braku jedzenia i zaczynają błądzić. Jest to naprawdę wspaniały film, który pokaże dzieciakom jak ogromne mają szczęście mieszkając w ciepłym domu gdzie zawsze jest kochająca rodzina i oczywiście stół pełny jedzenia.

Kolejny film o Pippi jest trochę inny, bo o ile te poprzednie śmiało można umieścić w kategorii” familijny, komedia, dla dzieci” to w przypadku Pippi Wśród Piratów dodałbym tutaj także i dodatkowy gatunek, czyli przygodowy. Wszystko dlatego, że bardziej zagłębiamy się tu w świat piratów i skarbów, który dotąd był bardzo delikatnie poruszany, a który stanowi ważną część życia Pippi. Ojciec dziewczyny zostaje porwany przez piratów, a Pippi razem z przyjaciółmi wyrusza by go ocalić najpierw używając balonu, by zakończyć przygodę w pirackim statku. Naprawdę przyjemny film, który ze względu na bardziej przygodowy charakter ma szansę spodobać się także dorosłym, który dopiero zaczynają przygodę z Pippi. Pippi walczy na miecze, strzela z pistoletu, a nawet bierze udział w pirackiej imprezie.

Podsumowując: Pippi to seria filmów, które powinno poznać każde dziecko. Nie są to puste produkcje które mają nas wyłącznie rozbawić. Filmy te naprawdę pokazują jak wygląda życie i uczą, że w każdej sytuacji można znaleźć choć odrobinę czegoś dobrego. Oczywiście humoru także im nie brakuje więc tym bardziej zachęcam do oglądania.

Author: kasetyvhs

Share This Post On

Submit a Comment