Kategorie
Bez kategorii Horrory

Out of the Body – Poza ciałem (1989) : Horror o OOBE i astralnych morderstwach! Recenzja+fragment filmu z lektorem PL

Gatunek: horror

Lektor na kasecie: Władysław Frączak

OOBE to zjawisko, którego podobno doświadcza każdy z nas. Najczęściej dzieje się to podczas snu kiedy wydaje nam się że po prostu śnimy,a tak naprawdę nasze astralne ciało zwiedza nasz świat i inne strefy. Właśnie taką zdolność ma posiadać główny bohater dzisiejszego filmu, z tym że w dużo bardziej przerażającej i potężnej wersji.

David Graze jest zupełnie zwyczajnym mężczyzną – ma nudną choć nieźle płatną pracę, interesuje się muzyką i ma wspaniałą dziewczynę. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia kiedy podczas snu widzi mordowaną kobietę i okazuje się, że w rzeczywistości także padła ona ofiarą przerażającej zbrodni.

Przyznam, że przez pierwszą połowę filmu byłem raczej sceptycznie nastawiony do tej produkcji. Mamy tu pewien oklepany i dość nudny schemat – podróż poza ciało, morderstwo, trochę dialogów, znowu podróż, znowu morderstwo itd. Taki ciąg zdarzeń zaczął mnie w pewnym momencie śmiertelnie nużyć i już myślałem, że wybór filmu był złym pomysłem. Zwłaszcza, że sceny zabójstw do tej pory były raczej średnie… Ostatecznie jednak gdy zaczęła się druga połowa byłem w niemałym szoku!

Od tej pory ten raczej thriller z elementami horroru stał się pełnoprawnym filmem grozy. Czego tu nie ma? Krew, śmiertelna walka z niewidzialną siłą, motywy rodem z Egzorcysty oraz naprawdę mroczny klimat pełny napięcia. Co ważne – jest też zaskakująca końcówka! Warto także obejrzeć ten film ze względu na tematykę, która jest całkiem oryginalna i nie chodzi tu tylko o projekcję astralną, ale również sporo nawiązań do egipskiej mitologii co jest raczej rzadkością w horrorach.

Podsumowując: Pierwsza połowa jest średnia, ale dalej robi się ciekawie. Warto troszkę się przemęczyć by zobaczyć coś co można ocenić przynajmniej jako dobre.

Plusy: -tematyka -sceny grozy w drugiej połowie -całkiem niezłe aktorstwo

Minusy: -pierwsza połowa filmu

OCENA: 7,5/10

Dodaj komentarz