Kategorie
Bez kategorii

Recenzja kaseta VHS: Ghost Dance – Taniec Upiorów (1982) + fragment filmu z lektorem PL

Dystrbucja – Video Rondo

Gatunek: horror

Lektor na kasecie VHS – Andrzej Dębski

Tajemniczy morderca prześladujący grupkę ludzi. Brzmi jak banał? Może – dlatego pewnie twórcy filmu poszli o krok dalej i do typowego slashera dodali elementy paranormalne. Efekt? Całkiem przyjemny…

Taniec Upiorów opowiada historię mężczyzny zafascynowanego magią i okultyzmem. Jego celem życiowym jest przebudzenie psychopatycznego Indianina Nahala i zyskanie jego mistycznej mocy. Ostatecznie przebudza go, a walkę z nim podejmuje pani archeolog i jej ukochany.

Przyznam, że zasiadałem do tej produkcji z nastawieniem, że zanudzę się straszliwie i właściwie: Po co ja to oglądam? Jednak w miarę oglądania okazało się, że bawię się całkiem nieźle! Warto jednak wspomnieć, że nie jest to też żadne arcydzieło, a sceny morderstw są raczej słabe poza drobnymi wyjątkami jak scena z włócznią i ta z psem zagryzającym kobietę. Film potrafi też czasem niemiłosiernie nużyć i posiada sporo niepotrzebnych dłużyzn, ale….

Sama historia jest naprawdę interesująca. Bardzo ciekawie odkrywa się kolejne karty opowieści o indiańskim mesjaszu, mistycznych tańcach i zapomnianych rytuałach. To pewnie też wina tego, że po prostu lubię wszelkie tematy sekt i czarownic i dlatego z ciekawością śledziłem te wątki. Jest tu kilka naprawdę fajnych scen jak końcowy rytuał z odganianiem czarownika albo ta w której bohaterka odbywa emocjonującą ucieczkę przed oprawcą, który w pewnej chwili zaczyna wyglądać jak mroczny Anioł i właściwie sami już nie wiemy, o co chodzi. Brzmi to może zabawnie, ale wygląda dobrze! No i oczywiście końcówka, która jest po prostu genialna.

Podsumowując: Taniec Upiorów to całkiem niezły slasher z elementami paranormalnymi. Nie powala na kolana, ale jeśli lubisz tematykę okultystyczną w filmach i nie boisz się czasem delikatniej nudy to warto dać szansę tej produkcji.

OCENA: 7/10

Plusy: -muzyka -fabuła -mroczny klimat

Minusy: – czasem lekka nuda

Dodaj komentarz