Kategorie
Bez kategorii Horrory

Recenzja kaseta VHS: Makabryczne Święta – Christmas Evil (1980) + fragment filmu z lektorem PL

Dystrybucja: Video Rondo

Gatunek: horror, świąteczny, czarna komedia

Lektor na kasecie: Dębski

Zazwyczaj jeśli mowa o filmach z psychopatycznym Mikołajem wszyscy kojarzą wyłącznie produkcję Cicha Noc, Śmierci Noc. Tymczasem na kilka lat wcześniej zanim pojawił się wspomniany film Śmierci Noc premierę miał inny horror z Mikołajem mordercą. Mowa tu o filmie Świąteczne zło (Christmas Evil), które na kasecie wideo tłumaczone jest jako Makabryczne Święta!

Choinka, śnieg i wigilijny wieczór. Dziecko słyszy hałas i jest pewne, że Święty Mikołaj właśnie przyszedł by dać mu wspaniałe prezenty. Tymczasem na dole zastaje swoją matkę, która uprawia seks z Mikołajem! To wydarzenie zmieniło go na zawsze. Gdy chłopiec dorósł ma dziwną obsesją związaną ze świętami, a nawet sam wierzy w to, że jest Świętym Mikołajem. Jednak nie tylko obdarowuje dzieci prezentami, ale też morduje tych, którzy w niego nie wierzą.

Czytałem o tym filmie dość sporo negatywnych opinii i po seansie sam nie wiem z czego one wynikają. To znaczy wiem! Pewnie chodzi o pierwszą połowę, która wieje delikatnie nudą. Poznajemy życie wrażliwego człowieka, który daje sobą pomiatać, a po pracy dokonuje różnych dziwactw związanych ze świętami np. tworzy listę grzecznych i niegrzecznych. Te pierwsze około 30 minut mogą delikatnie przynudzać, bo nie ma tu żadnych morderstw i występuje sporo niepotrzebnych scen. Szkoda tego średniego początku, bo dalej robi się naprawdę dobrze…

Mikołaj rozpoczyna krwawą rzeź i zabija w wyszukany i naprawdę oryginalny sposób. Moje ulubione morderstwo to duszenie workiem z prezentami i poderżnięcie gardła gwiazdą z czubka choinki. Miejscami naprawdę czujemy gęsią skórkę i nie możemy doczekać się co jeszcze wymyśli nasz Święty Mikołaj. Podoba mi się, że twórcy bardzo wczuli się w postać mistycznej postaci jaką jest Mikołaj łącząc to z psychopatą. To nie jest tylko morderca w przebraniu Mikołaja, ale chory i bardzo wrażliwy człowiek, który naprawdę wierzy że nim jest a do tego zachowuje się jak on – wchodzi do domu kominem, robi listę grzecznych i niegrzecznych, tworzy własne „latające sanie”, kocha dzieci i chce by były one szczęśliwe i grzeczne, a one również go uwielbiają. Dzięki temu ma istną wręcz paranormalną władze nad dziećmi, które pomagają mu w jego zbrodniach.

Świąteczne Zło to horror, ale w pewnym stopniu też komedia. Główny bohater zapędza się w swoich urojeniach tak bardzo, że czasem robi wręcz komiczne rzeczy np. wchodzi do domu przez komin choć oczywistością jest, że się w nim zaklinuje. Zakończenie jest… warte zobaczenia.

Podsumowując: Christmas Evil to film nierówny. Początek jest średni, potem robi się naprawdę nieźle. Idealny film na święta!

Plusy: -przemyślane połączenie postaci Mikołaja z psychopatą -oryginalne sceny zabójstw -zakończenie

Minusy: -pierwsza polowa delikatnie przynudza -za mało scen zabójstw

OCENA: 7,5/10

Dodaj komentarz