Kategorie
Bez kategorii Horrory

Recenzja kaseta vhs Cicha Noc, Krwawa Noc (1972)+ fragment filmu z lektorem PL

Gatunek: horror

Lektor na kasecie: Dębski

Dystrybucja: Rondo

Zanim pojawiło się Halloween. Zanim premierę miał Piątek Trzynastego, czy świąteczny film grozy Cicha Noc Śmierci Noc już od kilku lat dostępny był na rynku horror Silent Night, Bloody Night którego choć nie wymienia się w prekursorach slasheru to jednak z pewnością nim jest i to on wyznaczył pewien kierunek dalszym filmom tego typu.

Idą święta. Śnieg otula świat, a w przestrzeni słychać delikatny śpiew kolędy. Brzmi jak bajkowe święta? Może, ale w tym przypadku te oznaki zapowiadają nie bajkę, a horror w Boże Narodzenie. W małym mieście stoi dom, który kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Wiele lat temu działy się tu straszne rzeczy, a teraz ma zostać sprzedany. Problem w tym, że ktoś się w nim czai i nie chce go opuścić póki nie zakończy dzieła.

Mam z tym filmem pewien problem… Jego klimat jednocześnie jest interesujący, ale i potwornie nudny. Wszystko tu jest takie monotonne, ciemne i przygnębiające niczym najczarniejsza noc w zimowym okresie. Z jednej strony to super, bo ten klimat początkowa fascynuje, ale z czasem z jego winy wkrada się tu jakaś nuda. Z drugiej jednak strony ten klimat pozwala nam się wczuć w pewną pustkę i mrok. Jest tu czasem dość nudno, ale miejscami naprawdę świetnie. Scena z ucieczką psychopatów której towarzyszy melodia kolędy to prawdziwe mistrzostwo. Jeśli chcesz poczuć święta, ale w takim chorym, przerażającym stylu to ta scena wygrywa wszystko.

Co się tyczy scen morderstw to są całkiem udane. Fani krwawej masakry nie powinny być zawiedzeni, choć oczywiście nie oczekujcie gore. Cicha Noc Krwawa Noc to film w którym głównie liczy się klimat i fabuła. Nie jest to arcydzieło, a powolny i miejscami krwawa obraz, w który mamy się wpatrywać i chłonąć jego walory artystyczne i podstęp. Historia, którą tu opowiedziano jest bardzo ciekawa, jednak dochodzimy do niej bardzo powoli i warto w trakcie sensu samemu myśleć i analizować, co stało się w Wigilię Bożego Narodzenia wiele lat temu…

Podsumowując: Cicha Noc Krwawa Noc to przygnębiający, mroczny film.Trochę znudzi, ale Ci którzy poczekają mogą zostać wynagrodzeni kilkoma naprawdę zaskakującymi scenami.

Plusy: -mroczny klimat -scena ucieczki psychopatów -prekursor slasheru -historia

Minusy: -wkrada się czasem nuda

OCENA:7,5/10

Dodaj komentarz